Close
ul. Wodzisławska 132, 44-240 Żory
793-366-563
healthcore@o2.pl

Metody terapii

Oto, co możemy dla Ciebie zrobić

Masaż tkanek głębokich

Masaż głęboki to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym.

Jest też formą zaprogramowanej terapii pacjenta lub sportowca dostosowaną do konkretnej jednostki, nie jak w masażu sportowym powtarzającymi się sekwencjami ruchów takich samych dla każdego zawodnika. Podstawowym celem zabiegu jest zwracanie uwagi na zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości tkanek. W technice tej ruchy są wykonywane nadzwyczaj precyzyjnie. Pracuję się bardzo powoli dając tkanką czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków.

FDM – model zniekształcania powięzi

Metoda Fascial Distortion Model (FDM), która zdobywa obecnie ogromną popularność wśród terapeutów i pacjentów na całym świecie, została stworzona w latach 90-tych przez osteopatę – dr Stephena Philipa Typaldosa.

Zauważył on jak istotną rolę w różnego rodzaju schorzeniach oraz dysfunkcjach narządu ruchu odgrywa powięź. FDM to wyjątkowo skuteczna forma diagnozy oraz terapii dolegliwości bólowych, a także dysfunkcji narządu ruchu w obszarze układu mięśniowo-szkieletowego. Od początku lat 90-tych i powstania tej koncepcji, jej twórca przekazuje swoją wiedzę w USA, Japonii, a także w krajach europejskich. Metodę tę często spotyka się pod nazwą Typaldos Manual Therapy, czyli TMT, bądź tez Orthopatic Medicine, czyli medycyna ortopatyczna.

Terapia manualna stawów i kręgosłupa

W pojęciu terapii manualnej zawiera się jednocześnie badanie i leczenie, wykorzystujące zdolności rąk człowieka.

Opierając się na wiedzy fizjologicznej i zasadach biomechaniki, terapeuci wpływają poprzez odpowiednie działania manualne na poszczególne elementy aparatu ruchowego, a więc: stawy, więzadła, mięśnie, ścięgna i nerwy obwodowe. Potrzeba ogromnej wiedzy i specjalistycznego przeszkolenia, aby w bezpieczny sposób używać tej metody leczniczej. Istnieje cały wachlarz technik, chwytów i pozycji ułożeniowych pacjenta, a także wiele szkół terapii manualnej. Do podstawowych technik należą tutaj mobilizacje, manipulacje i trakcje. Skuteczność tych zabiegów opiera się nie na sile, ale na odpowiedniej technice wykonania

Sucha igłoterapia

Sucha igłoterapia jest to jedna metod fizjoterapeutycznych, która w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności.

Polega ona na wprowadzeniu do mięśnia cienkiej igły akupunkturowej, bez iniekcji żadnego leku, w celu zmęczenia, a przez to rozluźnienia napiętego pasma mięśniowego.

Terapia falą uderzeniową

Fala uderzeniowa to mechaniczna fala o niewielkiej częstotliwości. Wytwarzana jest pod wysokim ciśnieniem w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu tuż po przyłożeniu głowicy, fala przenika przez skórę na głębokość kilku centymetrów trafiając w konkretne miejsce objęte schorzeniem.

Terapia falą uderzeniowa to innowacyjna, nieinwazyjna i bezpieczna metoda stosowana w rehabilitacji, w celu zniwelowania przewlekłego bólu wiązadeł, mięśni, ścięgien, torebek stawowych oraz kości.

W celu zauważania efektów, należy wykonać od 3 do 10 zabiegów w kilkudniowych odstępach. Ilość zabiegów dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta po konsultacji ze specjalistą.

Terapia tkanek miękkich – rozluźnianie mięśniowo-powięziowe

Terapia tkanek miekkich jest terapią polegajaca na wykorzystywaniu złożonych technik manualnych majacych na celu usunięcie napięć oraz dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego.

Wstepem do rozpoczecia terapii jest okreslenie stanu napiecia mięśni ich bolesność oraz asymetrie ciała .

Z całego zbioru techniki terapia dostosowywana jest indywidualnie dla kazdego pacjenta dzięki czemu doprowadza sie do szybkiego rozluznienie układu mieśniowo-powięziowego i tym samym przyspiesza sie powrót do równowagi fizjologicznej.

Skuteczność terapii manualnej potwierdzona jest naukowo i jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta

Trakcja szyjna Saunders

Urządzenie do terpaii odcinka szyjnego zostało opatetnowane i zaprojektowane tak aby nacisk powstawał w miejscach bezpiecznych dla pacjenta tj. Z tyłu głowy a nie pod brodą. Urządzenia wykorzystujące technikę nacisku pod brodą należy bezwzglednie unikać ponieważ mogą one zaszkodzić pacjentowi.

Trakcja szyjna jest systemem aplkujacym nacisk bezpośrednio poprzez kość potyliczną za pomocą ruchomych klinów odciążajac tym samych stawy skroniowo-żuchwowe

.Stosowana trakcja pozwala uzyskać znacznie lapsze rezultaty terpeuczne np.w porównaniu z pętlą Glissona.

Stosowana w wielu zmianach odcinka szyjnego kregosłupa pozwala utrzymać stan pacjenta w zdrowiu na długi czas.

Fizykoterapia

Prądy TENS– czyli przezskórna stymulacja nerwów, jest metodą wykorzystywaną przez elektrostymulatory wysyłające impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie z elektrod przez skórę do nerwów obwodowych pacjetnta, co wywołuje efekt przeciwbólowy. Stosowana jest zarówno przy bólach ostrych jak i przewlekłych.


Prądy IF- prądy interferencyjne, których częstotliwość zmienia się rytmicznie, działają na skurcze mięśni szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu, wywołują efekt przeciwbólowy, usprawniają procesy odżywcze tkanek i ich metabolizm.


Prądy KOTZ– znane także jako rosyjska stymulacja, stosowane są do wzmacniania zdrowych mięśni. Dzięki zastosowaniu wysokiej częstotliwości prądy Kotza przenikają do głębiej położonych włókien mięśniowych. To sprawia, że impulsy powodują otwieranie się kanałów wapnia. Uwolnione kationy wapnia wysyłane są do złączeń mięśni i synaps nerwowych, aby pobudzić komórki mięśniowe. Efektem tego jest skurcz włókien mięśniowych.

Ponadto poprawiają metabolizm mięśni, obniżają napięcie mięśniowe i przyspieszają ich regenerację.


Prądy USS- unipolarny prąd falowany gwarantuje lepsze przenikanie prądu do tkanek głębiej położonych. Wykorzystywany podczas leczenia ostrego, przewlekłego bólu, jak i do zabiegów jonoforezy (polega na wprowadzeniu w chore miejsce na ciele lekarstwa, którego wchłanianie przyspiesza się za pomocą przepływu prądu) oraz przy gojeniu obrzęków i krwiaków.